Iskola

József Nádor Általános Iskola és a német oktatás- nevelés  

A 18. század elején német ajkú telepesek népesítették be a török korban elpusztult falut. Ők alapították meg 1737-ben a község első iskoláját. Ilyen kis település történetében ez szinte egyedülálló volt. Az iskolát a római katolikus egyház tartotta fenn. Egy tanteremben egy tanító tanította a nebulókat és a hitoktatás is az ő feladata volt. 19. század elején Habsburg József Magyarország nádora megvásárolta a Klarisszáktól ezt a területet és az iskola épületét lebontatta. Uradalmi istállójának egy részét adta át oktatás céljára 1802-től. 1948-ban az iskolát államosították és bevezették a 8 osztályos általános iskolai képzést.

1971-es tanévet az iskola udvarán felépült, új 6 tantermes iskola épületébe kezdték el a diákok.

Image
1986-ban Üröm és Pilisborosjenő között épült fel a felső tagozatos tanulók oktatását szolgáló korszerű iskola, melyet a két falu közösen használt. 1993-tól a két falu közigazgatásilag újból külön vált és visszaköltözött régi helyére. 1997-2000-ig lebontották a régi istállóépületet, helyén új iskola és tornaterem épült, és megindult az alapfokú művészeti iskola is. Az iskola terveit Csernyus Lőrinc és Turi Attila építészek, Makovecz Imre tanítványai és hajdani munkatársai készítették organikus stílusban. Turi Attila Ybl- és Kossuth- díjas építész. 2000-ben történt a névválasztás, mellyel történelmi emléket állítottak „a legmagyarabb Habsburgnak”, így lett iskolánk neve József Nádor Általános Iskola. Az alapfokú művészeti iskolánkban jelenleg mind a 3 művészeti ágon folyik a nevelés -oktatás (zeneművészeti, táncművészeti, képző- és iparművészeti, szín-és bábművészeti ágon) mely a délutáni órák keretében térítési és tandíj ellenében kerül megszervezésre.

 

Iskolánk arculata: 

Iskolánk többcélú intézmény, 8 osztályos általános iskola.
Községünk, Üröm, sváb település, így régi hagyománya iskolánknak a német nyelv emelt szintű oktatása. A nemzetiségi iskolák fajtái közül, iskolánk nyelvoktató formában működik.
A heti 5 német nyelv és irodalom óra mellett, diákjaink heti 1 népismert órán ismerik meg a német nemzetiség kultúráját.
A jól megalapozott, középfokú nyelvtudás lehetőséget teremt tanulóink számára, hogy nyelvi tagozatos középiskolákban folytathassák tanulmányaikat, és mielőbb sikeres nyelvvizsgát tehessenek.
Iskolánk 2006-ban nyerte el az ÖKO iskola címet, 2013 óta örökös ÖKO-iskola. Munkatervünkben szereplő programjaink különös hangsúlyt fektetnek tanulóink környezeti nevelésére. 

Iskolánk nevelőtestületének pedagógiai hitvallása 

A József Nádor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában tanító pedagógusok mindennapi nevelő és oktató munkájukban a következő pedagógiai alapelveket juttatják érvényre: felkelteni a tanulók érdeklődését, hogy a német nyelvet, mint az itt élő svábok anya- nyelvét és kultúrájukat megismerjék és megőrizzék, a kommunikációs készség fejlesztése, hagyományok ápolása, a művészeti oktatással, érzelmi és esztétikai neveléssel járuljon hozzá, egy sokoldalúan művelt, érett, kreatív személyiség kialakulásához, legyen a gyerek is alkotó részese a tanítás-tanulás folyamatának. A sikerélményeken keresztül vezető munkát tartjuk célravezetőnek. Azt szeretnénk, ha minden tanuló saját képességeinek, lehetőségeinek optimumáig jutna el értelmi és erkölcsi fejlődésben.
Iskolánk 2006 óta ÖKO iskola, éves munkatervünket az ÖKO-iskolák kritériumrendszere alapján készítjük. Iskolánkban családias légkört kívánunk teremteni. A gyerekeket bevonjuk saját iskolai életük megszervezésébe, a tanulók egyéni képességeit az oktatás során figyelembe vesszük, diákjaink előre megismerhetik a velük szemben támasztott követelményeket, így tudhatják, mit várunk el tőlük, minden gyermek számíthat a pedagógusok jóindulatú segítségére tanulmányi munkájában és életének egyéb problémáiban, az iskola életében szeretetteljes emberi kapcsolatok kialakítására, folyamatos kapcsolattartásra törekszünk. 

Kiemelt feladat, hogy tanulóink megszeressék a német nyelvet, a művészeteket, a táncot, a mozgást és több sportágban is kipróbálhassák magukat, melyeket délutáni különórák keretében biztosítunk tanulóinknak. 

Német nemzetiségi programjaink: 

  • Márton hete: Szent Márton legendájának megismertetése, kreatív verseny a témakörben, lámpáskészítés és felvonulás. 
  • Német szépolvasó verseny: A felső tagozatosok megmérettetése ismert illetve idegen szövegen keresztül. 
  • Vers- és prózamondó verseny: 3-8. évfolyamokon rendezett szavalóverseny, melynek első helyezettjei továbbjutnak a területi vagy megyei fordulóra. 
  • Nemzetiségi Nap: Felöleli az egész éves ismereteket, játékos formában és külső helyszíneken. 
  • Nemzetiségi tábor: Egy tematikus tábor, ahol a nemzetiségi hagyományok felelevenítése és őrzése a kiemelt cél.

Rólunk

Német Nemzetiségi Önkormányzat Üröm

NEMZ-KUL-15-1249, NEMZ-KUL-16-1078