Óvoda

Óvodánk Tevékenységközpontú Kétnyelvű Német Nemzetiségi Programmal működő Intézmény

Óvodánkban kiemelt helyet foglal el a játékos tevékenységek tervezése, a játék és a játékosság fontossága. Az oktatást is csak játékba ágyazottan, tevékenységek közben tudjuk elképzelni. Cselekvés közben hatékonyan fejleszthető a gyermekek kommunikációs és kooperációs képessége. Itt van az elsődleges kapcsolódási lehetőségünk a német nemzetiségi neveléshez.

A német nyelven folyó nevelés teljes mértékben ráépül az óvodai nevelési elvekre, a nemzeti nemzetségi nevelési alapelvekkel kiegészítve azt.

A kétnyelvű nevelés a leírtakon kívül erősíti a kapcsolatteremtési képességet és nem csak az iskolára, de az életre is felkészíti a gyermekeket.

Image

A nemzetiségi nevelést folytató kétnyelvű óvoda mindkét nyelv (a magyar nyelv és a nemzetiség nyelve) fejlesztését szolgálja. Óvodánk élettevékenységi formáiban a két nyelv használata érvényesül.

A napi tevékenységekbe a mindennapi élet folyamatába építve, fokozatosan év elején kevesebb, majd év vége felé egyre több német nyelvű szó, kérés, kifejezés hangzik el. A gyermekek érzelmi biztonságának megteremtése mellett- figyelembe véve a gyermekek nyelvismeretét- a német nyelven folyó minél teljesebb kommunikációra törekszünk. Rendszeresen visszatérő kommunikációs helyzetekkel biztosítjuk az utánzáson alapuló nyelvelsajátítást. Igyekszünk élmények nyújtásával minél sokrétűbb és komplexebb játékos tevékenység formákat szervezni.

Fontos a tevékenységekkel kapcsolatosan a német nyelvi ismeretek közvetítése, szókincsbővítés. Különösen fontos a komplexitás minden tevékenységhez szervesen illő zenei, irodalmi, vizuális mozgásos anyagokat illesztünk és kölcsönösen felerősítjük a verbalitást.

A német nemzetiségi óvodai nevelésben résztvevő óvodapedagógusok német nemzetiségi diplomával rendelkeznek. Ismerik a nemzetiség szellemi és tárgyi kultúráját, hagyományait, szokásait.

Óvodánkban a Terményünnep, a Márton nap, a nemzetiségi hét, a Ballagás, a német nemzetiségi hagyományok ápolásának fontos tartalmi elemei. Ezeknek a jeles napoknak, a gyermekekkel való feldolgozása a német nemzetiségi kultúra megőrzését, továbbvitelét szolgálják és segítik a változatos nyelvelsajátítás. Elősegítik az aktív és a passzív szókincsük bővítését, megalapozzák az iskolai német nemzetiségi nyelv tanulását.

Óvodásaink német nemzetiségi viseletben ballagnak, mely a településünkön viselt ünnepi ruha mintájára készült.    

Októberben kerül sor hagyományosan óvodánkban a terményünnepre. Erre az alkalomra aktuális, az alkalomhoz tematikusan kapcsolódó mesékkel, versekkel, mondókákkal, énekekkel ismertetjük meg a gyerekeket, a témához illő  vizuális- és barkács ötleteket valósítanak meg a csoportok. Készülnek pl.: gesztenye babák, egyéb terménybábok, festünk színes leveleket, ismerkedünk új technikákkal, formázunk gyurmából különféle zöldségeket, gyümölcsöket. A délelőtt folyamán kerül sor a gyermekek számára közkedvelt „répagolyó” elkészítésére, aminek összegyúrásában a gyermekek is nagy örömmel vesznek részt, majd eszik meg jóízűen.

Óvodánkban a Márton nap a német nemzetiségi hagyományok ápolásának fontos tartalmi eleme, amikor november 11-én Szent Márton püspökre emlékezünk.

Ennek jegyében egy héten keresztül e témához kapcsolódóan folynak tevékenységeink, játékunk. a témának megfelelően német és magyar gyermekdalokat énekelünk, megismertetjük a gyerekeket Szent Márton életével, személyéhez kapcsolódó legendákkal – életkori szinten. A gyerekek szívesen hallgatják a róla szóló legendákat, történeteket, amik közel állnak a gyermekszívekhez. A hét programja még, hogy a csoportok hagyományos sváb Márton napi süteményt is készítenek.

A gyerekekkel minden csoportban lámpásokat is készítünk különféle technikával. Kedves hagyomány, hogy e nap délutánján az elkészített lámpásokkal felvonulást tartunk közösen, a szülőkkel együtt, aminek záró pontjaként vendégül látjuk a megjelenteket egy kis finom libazsíros kenyérre és meleg teára.

Minden évben, januárban kerül sor a német nemzetiségi hét megtartására. Ebből az alkalomból olyan ismereteket nyújtunk a gyermekeknek játékos, tevékenységekbe ágyazott formában, melyekkel betekintést nyerhetnek a régi, ürömi svábok életébe, ismerkedhetnek kultúrkincseikkel. viseletükkel, hagyományaikkal. A hét programja hagyományosan egy autentikus sváb gyermektánc megtanulása, csoportonként egy-egy tradicionális sütemény készítése a gyerekekkel együtt, sváb házak és német nemzetiségi ruhát viselő kislány/kisfiú színezése, különféle technikával a nemzetiséghez kapcsolódóan barkácsolás (pl.: hűtő mágneses nemzetiségi baba, kis hajó csipeszből stb.).

Rólunk

Német Nemzetiségi Önkormányzat Üröm

NEMZ-KUL-15-1249, NEMZ-KUL-16-1078